احترام به اهل سنت، یک اصل مهم و ضروری است/ از مکر و کید دشمنان و شیاطین، غافل نشویم

۹۶/۰۹/۱۲
به اشتراک گذاری : تلگرام

دکتر سید حسن هاشمی در جمع اعضای هیات رییسه و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، با اشاره به سخنان سخنگوی دولت و معاون رییس جمهور در مراسم جشن نفس، اظهار داشت: دکتر نوبخت گفت که در جلسه روز پنجشنبه با موضوع ستاد اقتصادی و سفر به استان سیستان و بلوچستان، رییس جمهور تاکیداتی به ایشان و دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی در خصوص بودجه وزارت بهداشت برای سال 97 و منابع طرح تحول سلامت و پایداری منابع داشته است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: منتظر هستیم تا ببینیم دستور رییس جمهور و اقدام مجلس برای استمرار طرح تحول سلامت چگونه اجرا خواهد شد و امیدوارم که مشکلات موجود، تداوم نداشته باشد و بتوانیم در حوزه تولیت حوزه سلامت و پایداری منابع آن به توفیقاتی برسیم چراکه حاصل آن، ارائه خدمات بهتر، ارزان تر و به موقع برای مردم و اطمینان خاطر برای ارائه دهندگان خدمات خواهد بود.

دکتر هاشمی تاکید کرد: مطالبات پزشکان با بیش از یک سال تاخیر روبرو است و بخشی از این پزشکان، نیروهای طرحی هستند که هیچ درآمدی ندارند و دریافتی آنها، کمتر از دو میلیون تومان در ماه است. هرجا این مطلب را می گوییم کسی آن را باور نمی کند.

وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که مشکل شرکای وزارت بهداشت در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و ساخت و ساز، برطرف شده و بدهی وزارت بهداشت به آنها، پرداخت شود.

دکتر هاشمی تاکید کرد: انتظار من از روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان این است که به هیچ عنوان، رقابت منفی وجود نداشته باشد زیرا مشکلات این استان، زیاد بوده و نباید در مدیریت سلامت مردم، شاهد رقابت منفی، طرح مسائل قومی، محلی، منطقه ای و توقعات بیجای برخی از مسئولان باشیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: احترام به اهل تسنن، یک اصل مهم و ضروری است اما تعداد اعضای هیات علمی اهل تسنن، کافی نیست مگر اینکه چنین استعدادهایی در این مناطق وجود نداشته باشد که بخواهید از مناطق دیگر تامین کنید و نباید احساس تبعیض شود و همه باید به اتحاد و پیشرفت سیستان و بلوچستان، کمک کنند.

دکتر هاشمی اضافه کرد: اگر پزشک متخصص اهل تسننی در سیستان بلوچستان وجود دارد و واجد شرایط لازم است، نباید برای جذب وی تبعیضی وجود داشته باشد و پاسخ افرادی که ممکن است درست فکر نکنند، همان پاسخ مقام معظم رهبری به نامه مولوی عبدالحمید است زیرا نامه ایشان، فصل الخطاب است و هیچ فردی هم حق تفسیر به رای ندارد.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت احترام متقابل، خاطرنشان کرد: نباید از مکر و کید دشمنان و شیاطین، غافل شویم و مهم است زمانی که از هفته وحدت سخن می گویید، به آن عمل کنید و برادران و خواهران اهل سنت در طول چندین دهه گذشته، به نظام مقدس جمهوری اسلامی کمک زیادی کردند و فداکاری آنها در دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم آل الله را نباید فراموش کنیم بنابراین کسی نباید اجتهاد شخصی کند و متاسفانه همیشه افرادی هستند که بنا دارند نگاه شخصی خود را به پای نظام جمهوری اسلامی بگذارند در حالی که اینچنین نیست.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم بهره گیری از توان گروه های جهادی در کاهش مشکلات استان سیستان و بلوچستان، گفت: دانشجویان علوم پزشکی به ویژه نیروهایی که متعهد خدمت در این استان هستند، باید حتما در بین مردم حضور داشته باشند و این حضور، برای خود آنها و مردم، تاثیرات زیادی دارد و اگر بنا باشد آموزش پزشکی برای مردم سیستان و بلوچستان، منشا اثر نباشد، بی ارزش خواهد بود.
دکتر هاشمی اظهار داشت: هر میزان سهمیه نیاز باشد حاضریم به سیستان و بلوچستان بدهیم زیرا برای آینده این استان، یک نیاز ضروری است که می تواند آرامش ایجاد کند.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه سرمایه هر جامعه، نیروی انسانی آن است، گفت: باید مراقب رفتارهای نادرست در بین دانشجویان باشیم و در مناطقی که فقر، محرومیت و مقداری نارضایتی وجود دارد، ممکن است به کانون هدف افکار انحرافی تبدیل شود و لازم است که مراقبت کنیم البته راه آن، آگاهی، گفتگو، تمرین، تبلیغ و فعالیت اجتماعی است و این موارد نشان داد که در منطقه با گفتگو و ارتقای دانش، سواد و فهم مردم، می توانیم در برابر دشمنان، مقاومت ایجاد کنیم. اگر اتفاقات سه چهار دهه گذشته برای هر ملت دیگری به جز مردم ایران، رخ داده بود، محال بود که همراهی کنند اما هر چه زمان بگذرد، مردم ایران هشیارتر و بیدارتر می شوند و در جهت گیری های اصلی انقلاب اسلامی، اشتباه نمی کنند.

دکتر هاشمی خطاب به مدیران، مسئولان و معاونان دانشجویی، فرهنگی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: وقت بیشتری را برای دانشجویان بومی اختصاص دهید و حضور بیشتری در بین آنها داشته باشید.

دکتر هاشمی دربخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر تسریع در تجهیز بیمارستان های 320 تختخوابی زاهدان و 200 تختخوابی سراوان تا سال آینده، گفت: این دو بیمارستان حتما باید تا سال آینده به بهره برداری برسند و وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات این دو مرکز و سایر مراکز بهداشتی و درمانی، اقدام خواهد کرد البته برای این دو بیمارستان در این سفر، اعتبار در نظر گرفته شد.

وزیر بهداشت یادآور شد: نیاز نیروی تخصصی و فوق تخصصی در سیستان و بلوچستان را برطرف خواهیم کرد و معتقدم که برای دو بیمارستانی که به بهره برداری می رسند نیز باید نیروی انسانی تامین و دوره تربیت برخی از رشته ها که در این استان وجود ندارد، راه اندازی شود.

وزیر بهداشت نقش معاونت غذا و دارو در استان سیستان و بلوچستان را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: سیستان و بلوچستان، مرزبان سلامت شرق کشور است و علاوه بر قاچاق دام های آلوده که می تواند آسیب رسان باشد، این استان در حوزه واردات کالای غذایی نیز می تواند اثراتی منفی در سلامت مردم داشته باشد.

دکتر هاشمی تاکید کرد: چاپ مقالات نیروهای دانشگاه های سیستان و بلوچستان در مجلات معتبر، جهاد اکبر و اقدامی ارزشمند است اما در حوزه تحقیقات، باید توجه بیشتری به علوم پایه و طرح های ملی و استانی شود.

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: آرزو دارم که دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان تا قبل از پایان دولت دوازدهم، مالاریا را در این استان، ریشه کن کنند و معاونت غذا و دارو و بیمه در حوزه بیماری تالاسمی و هموفیلی باید به ازای کاهش هر یک بیمار، سوبسید بدهد که مشوق ایجاد شود.